Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergici na vosí bodnutí

30. 3. 2007

Naďa Myslivcová ČTK
Lidé alergičtí na vosí bodnutí jsou ohroženi; za vakcínu musejí od ledna platit až 5000 korun a mnozí na to nemají. Kdyby je bodla vosa, hrozí jim takzvaný anafylaktický šok, který v deseti procentech případů končí smrtí.

"Řada pacientů z finančních důvodů již léčbu ukončila, další ji odmítli vůbec zahájit," řekl ČTK primář oddělení alergologie Nemocnice Na Homolce docent Vít Petrů. Šokem na vosí bodnutí reaguje podle něj poměrně malá skupina alergiků. Jedinou účinnou léčbou pro ně je vakcína.

Primář připomněl, že dosud byla léčba alergických pacientů z velké míry hrazena pojišťovnou, takže výše doplatků byla únosná. Revizní lékaři povolovali alergikům plnou úhradu vakcíny ze zdravotního pojištění, přesněji odpouštěli jim doplatky.

Od ledna pojišťovny změnily přístup. Argumentují rozhodnutím Ústavního soudu a doplatky už nechtějí odpouštět. Pro pacienty se tak dostupnost vakcíny proti hmyzímu bodnutí zhoršila.

Řešení se podle primáře Petrů nabízí od července, kdy se snad změní přístup firem i pojišťoven v souvislosti s kategorizací léčiv. Pak by doplatek byl 1500 až 1800 korun, což už je pro pacienty snesitelné.

Zjevné projevy alergie má čtvrtina obyvatel. Častá je alergie na pyly, ale také ryby, ořechy, přibývá alergií na exotické ovoce a mořské plody. Je také více lidí alergických na antibiotika a léky na bolest, významně přibylo alergiků na latex a agresivní pyl plevele jménem ambrózie.

Pacienti s těžkou pylovou alergií a alergici na vosí bodnutí by se v průběhu zimy měli léčit vakcínami. Nemocní s lehčími formami pylové alergie by měli sledovat pylový kalendář a zhruba 14 dní před předpokládaným vykvetením rostlin a dřevin, na jejichž pyl reagují, by měli začít s každodenní preventivní léčbou.

Lidé, u nichž se projeví alergická reakce poprvé, mohou jako první pomoc užít některé z volně prodejných přípravků a co nejdříve vyhledat svého praktického lékaře. Ten posoudí, zda jde skutečně o alergii