Potravinová alergie
Článek Potravinové alergie je zaměřen obecně na rozdělení alergií, podle jednotlivých druhů potravin. Pojednává o alergii na mléko, alergii na ryby a mořské živočichy, alergii na vejce, obilniny, ořechy i o alergii na ovoce a zeleninu
Alergie na potraviny
Člověk může být alergický na všechno, kromě čisté pramenité vody. Zde se tedy nachází široké pole možných alergenů. Situaci nám rozhodně nezlehčují ani výrobci potravin, kteří do svých výrobků přidávají širokou paletu přídatných látek. Situace se stává tedy naprosto nepřehlednou a nám nezbývá nic jiného, než v pověstné kupce sena hledat osudovou jehlu, která nám potíže vyvolává, a po jejímž odstraněním se nám uleví. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, tak jehel v kupce sena může být několik. Pokud se tedy chceme svých potíží zbavit nebo je alespoň zmírnit, nezbývá nám nic jiného než všechny jehly najít.
Příznaky potravinových alergií:
Alergie na mléko
Alergie na mléko je potravinová alergie, která patří do stejné kategorie například jako alergie na pyly. V naší populaci se výskyt alergie na mléko udává mezi 0,7-3%.Alergii na mléko si můžeme rozdělit na dva druhy - alergii na laktózu a alergii na mléčnou bílkovinu. V obou případech jsou však projevy podobné.
Alergie na laktózu
Alergie na laktózu nebo také mléčný cukr začíná již od narození. Nemoc vzniká, protože střevu chybí enzym laktáza, jenž se stará o štěpení mléčného cukru. To značí, že cukr se po požití nerozštěpí a organizmus na něj reaguje jako na neznámou látku.
Alergie na mléčnou bílkovinu
Ve většině případů jde o alergii na kravské mléko. Alergie na mléčnou
bílkovinu se u dětí začíná projevovat s přechodem na umělou výživu.
Projevy alergie na mléko :
průjem
zvracení
závratě
nevolnost
nadýmání
zánět dýchacích cest
ekzém
zčervenání
křeče
Po zjištění alergie na mléko je nutné dodržovat dietu. První měsíce budou nejhorší, potom už si zvyknete a získáte úplný přehled o vhodných potravinách.
Alergie na vejce ( vaječný bílek)
Tato alergie se může vyskytovat samostatně, ale bývá i spojena s alergií na mléko Tato alergie se s věkem většinou zmírňujeAlergie na ryby, měkkýše a korýše
Alergie na ryby se většinou vyskytuje jako jednodruhová, případně na "příbuzné" alergické ryby. Většina lidí s touto alergií je proto alergická pouze na "svůj" druh ryby. Nejinak je tomu u měkkýšů a korýšů. Velmi zřídka se mohou vyskytnou i alergie na více druhů korýšů či měkkýšů současně.
Alergie na ovoce a zelenimu
Mezi nejčastějšími "viníky alergie" bývají z ovoce jablka, hrušky, meruňky, broskve a jahody. Ze zeleniny jednoznačně vedou rajčata, celer, špenát následovány aromatickými bylinami - petržel a kerblík. Při této alergii je nutno věnovat velkou pozornost i na případný dotyk při zpracování - např. prkénka či nože.
Alergie na ořechy
Samostatnou kapitolu mezi alergeny tvoří ořechy, jádra a semena (např. seznam) Na tyto alergeny je třena dát velký pozor. Prvním důvodem je, že reakce bývají většinou velmi bouřlivé - až šok. Dalším důvodem je fakt, že jejich použití je velice rozšířené a bývají i "skryté" v potravinách, kde by jsme je neočekávali. U velmi vážných alergických projevů, může prudkou reakci organizmu vyvolat i stopové množství, které většinou na výrobcích uvedeno nebývá.
Alergie na obilniny (např. pšenice)
Zde se nejedná o celiakii - nesnášenlivost lepku obsaženého v některých obilninách, ale o přecitlivělost na některý druh obilnin. Tato přecitlivělost většinou rovněž přetrvává pouze určitou životní etapu a s věkem se zlepšuje.