Jdi na obsah Jdi na menu
 


O medu

13. 8. 2006
sznapka

Onemocnění horních cest dýchacích : 
při nemocech se doporučuje brát med s teplým mlékem (40 C) nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového čaje s 1 polévkovou lžíci medu.

Léčení ran :
 med je účinná mast na rány, pomáhá odlučovat odumřelé části tkání a ránu přímo vyživuje.
Úporný kašel  :
nastrouhejte a rozetřete křen a smíchejte s medem. Užívejte ráno nalačno, hodinu po obědě a večer před spaním po čtvrtině jedné kávové lžičky.

Posílení srdce :
podstatou infarktu je choroba věnčitých tepen, které vyživují srdeční sval. Jsou-li zúženy, dodávají srdci méně živin a kyslíku, na němž je srdce závislé. Med způsobuje rozšíření věnčitých cév a zlepšuje koronární oběh krve. Podle sdělení řady autorů vede užívaní medu (průměrně 70g denně) po delší dobu (1 až 2 měsíce) u osob s těžkým srdečním onemocněním ke zvýšení obsahu hemoglobinu, k upravení složení krve a také srdečně cévního napětí a vůbec ke zlepšení celkového stavu.

Žaludek a střevní trakt :
 med působí jako léčebně dietetický prostředek proti řadě žaludečních a střevních nemocí, při zánětu žaludeční sliznice a vředových onemocněních.

Vředové onemocnění žaludku :
 med způsobuje hojení vředového povrchu sliznicové výstelky žaludku. Med se užívá 1,5 hodiny před jídlem nebo 3 hodiny po jídle.

Onemocnění jater a žlučových cest :
 med výrazně šetří játra a umožňuje jejich regeneraci. Zatímco u rafinovaného (řepného) cukru musí být celé požité množství rozštěpeno v játrech a teprve potom využito, z medu se v játrech štěpí jen malá část složitějších cukrů. Cukry jednoduché, kterých je v medu převaha, játry neprocházejí, jsou přímo ze zažívacího traktu vstřebávány do krve.

Onemocnění ledvin :
 med obsahuje látku zvanou flaven, která rozšiřuje ledvinové kanálky a pomáhá zbavit se otokové tekutiny.

Nervový systém :
není lepšího neškodného prostředku pro spaní než sklenice vody s medem, která má vždy uklidňující a posilující účinek. Tomuto je třeba dát přednost před různými chemickými přípravky, které dráždí žaludek.