Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babiččiny rady na zimu

4. 2. 2007


Tvaroh pomáhá při otocích

Příprava: Tvaroh smíchejte s mlékem nebo se syrovátkou tak, aby vznikla tuhá kaše. Naneste ji na plátno, vrstva by měla být na prst vysoká. Přiložte na postižené místo. Přibližně po dvaceti minutách obklad sejměte.

Účinky: Babiččin starý recept výborně pomáhá při bolestech v krku, horečce  a přetažených kloubech. Když se tvaroh dostane do styku s kůží, je zahájen proces mléčného kvašení. Ten má silné protizánětlivé účinky, působí proti otokům a zmírňuje bolesti.

Zelí zmírňuje otoky a bolesti zubů

Příprava: Ze zelných listů odstrňte tlustá střední žebroví. listy válečkem na nudle rozkrájejte doměkka, až z nich začne vytékat šťáva. Potom listy upevněte šátkem nebo obvazem k oteklému, respektive bolestivému místu.

Účinky: Zelí obsahuje enzymy, které účinně zmírňují otoky. Působí na všechny druhy otoků.

Křen zahřívá studené nohy

Příprava: Dvě lžíce nastrouhaného křenu zalijte půl litrem horké vody a nechte odstát. Do této lázně ponořte na 15 minut nohy nebo ruce.

Účinky: Z nastrouhaného křenu se uvolňují ostré oleje, které zlepšují prokrvení tkání. V zimě křenová koupel pomáhá proti omrzlinám. Dobrá je také v případě, že máte nízký krevní tlak, který způsobuje, že jsou vaše ruce a nohy  stále studené.

Muškát je účinný proti kašli

Příprava: bavlněný šátek natřete vrstvou vazelíny a nasypte na ni půl kávové lžičky muškátového oříšku. obklad přiložte na prsa, upevněte ho vlněným šálem a nechte takto působit přes noc.

Účinky: Muškát pomáhá při kašli, protože má protizánětlivé a antibiotické účinky a také uvolňuje hleny.

Šalvěj je zázračná na bolest v krku

Příprava: Dvě kávové lžičky přelijte litrem horké vody a nechte 15 minut odstát. Čerstvě připravený čaj několikrát denně pět až deset minut kloktejte. Vždy vyplivněte!

Účinky: Šalvěj má silné antibakteriální účinky, chrání nás před viry, proto se často používá při bolestech v krku a zánětech dásní. Éterické oleje obsažené v šalvěji ničí bacily. Šalvějí můžete také vyplachovat ústa při problémech s dásněmi.

Brambory vyženou housera

Příprava: Pět kilo brambor i se slupkou uvařte doměkka, rozmačkejte je a naplňte jimi polštář. ten si pak ještě teplý položte na záda. přikryjte se teplou vlněnou dekou a odpočívejte tak dlouho, než brambory vychladnou.

Účinky: teplo, které se z uvařených brambor uvolňuje, působí relaxačně na svaly. Navíc ještě podporuje prokrvování.

Cibule rychle zažene bolest ucha

Příprava: Najemno rozsekejte nebo nastrouhejte velkou ceduli, položte ji na obvaz a vytvořte sáček. Trochu ho ohřejte (např. na topení) a přiložte na bolestivé ucho alespoň na 30 minut. Aby vám obvaz neklouzal, přetáhněte si přes něj čepici nebo čelenku. Tip: čerstvě nasekanou půlku cibule položte na talířek vedle postele. silice, která se z cibule uvolňuje, pomáhá proti rýmě a usnadňuje dýchání.

Účinky: Látky obsažené v cibuli uklidňují sliznice dutiny středního ucha. Obklad z cibule tlumí bolest, působí protizánětlivě a navíc ještě podporuje prokrvování tkání.

Octový zábal vás dokáže zbavit nachlazení

Příprava: Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky a jděte si lehnout. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte.

Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.